Naučná stezka skřítka Hrobčíka

01.06.2019

Na stezku skřítka Hrobčíka v Hrobčicích jsme se vydali poprvé s tříletým Honzuldou v roce 2018. Okamžitě nás nadchla tak, že už jsme ji prošli dvakrát a chystáme se zase v nejbližší době. Nejenom, že z ní byl vnuk unešený, prakticky nás nepotřeboval a nevěděl samým nadšením, k čemu se dřív rozeběhnout, ale cesta tu poskytuje úžasný zážitek i dospělákům v podobě nádherných výhledů do krajiny.

Stezka není dlouhá, měří 1,7 kilometru. Zpočátku mírně stoupá a pak se svažuje do nádherného údolí. Začíná u zahrady mateřské školy pod vrchem Horka, vede kolem kostela sv. Havla směrem k obci Mrzlice, částí Hrobčic, nazývané Rafanda a z nejvýše položeného místa, z mýtinky Fantazie, se potom stáčí zpátky do údolí a vrací zpět kolem potoka Syčivka. Kromě úžasných výhledů na České středohoří je odtud vidět i dominantu Bílinska, kopec Bořeň. Celkem tady strávíte cca 1,5 - 2 hodiny, ale klidně i celé dopoledne.

Stezka nabízí dětem řadu atrakcí a pohádkových postaviček. Například Babu Jagu i s její chatrčí na muřích nožkách, skřítky Křemílka s Vochomůrkou, Medvěda s Mášou, dinosaura a spoustu dalších. Z atrakcí u Honzuldy vyhrála obří skluzavka, kterou absolvoval pořád dokola, dokud jsem nezmínila, že je tu i lanovka, abych ho odlákala. Ta byla sice na něj ještě trochu velká, ale společně jsme ji zdolali. Na cestě narazíte i na několik informativních panelů. Ty zmiňují, jaká fauna a flóra se v této lokalitě nachází. Když prďolkovi vyhládlo, vybrali jsme jedno z příjemných odpočinkových míst s posezením, dali sváču a kochali se výhledy.

Část území Hrobčic leží v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Příroda je tu nádherná, okolí stezky úchvatné a fotografové si odtud mohou odnést skvělé úlovky. Hrobčice mají ve znaku medvěda, což ale neznamená, že byste se měli setkání s huňáčem obávat. Znak je podložený legendou. Ta říká, že tu žil kdysi jeden světec jako poustevník. Jednou našel zraněného medvěda a vytáhl mu z tlapy velký trn. Nakrmil ho a vděčné zvíře mu pak pomáhalo nosit dříví na stavbu obydlí a na oheň.