Hry na dlouhou chvíli

18.03.2020

Většina rodičů musela vyřešit, co s dětmi. Školy a školky, kam droboť odkládáme, abychom si od ní alespoň na pár hodin odpočinuli, a po práci pro ni naopak spěcháme, protože se nám už stýská, jsou uzavřené.
Vzhledem k vyhlášené karanténě a celkové situaci není rozumné tahat děti k babičce, nebo je dokonce svěřit někomu cizímu na hlídání. (Docela mě vyděsily nabídky na pohlídání dětí, se kterými se strhla lavina na sociálních sítích. A nejenom z důvodu možné nákazy.) Obojí způsob zaopatření dětí může znamenat velké riziko. Takže Kámen - Nůžky - Papír... Většinou ale s dětmi stejně zůstává matka. A není to pro ni žádná procházka růžovou zahradou.

Děti jsou plné energie, kterou zkrotit, když ji nemají kde vybít, bývá náročné. Možná by pomohlo, při zachování veškeré opatrnosti, potomky občas naložit do auta a vyjet s nimi do přírody někam za město, na místo, kde nepotkáme živáčka. Tam je nechat hodinu vyřádit na čerstvém vzduchu, aby alespoň část energie ze sebe vysršely. Hromadnou dopravu bych ale nedoporučovala. Stejně tak špacír městem.

Ale co doma? Ono posadit dítě k počítači, nebo před televizi, bývá lákavé a snadné. Když je to ale denně víc než hodina, už to není v pořádku. Co takhle zpestřit společné válčení nějakou hrou? Určitě je hodně maminek, které s dětmi tvoří, vymýšlejí, hrají si. Kdyby došla inspirace, nabízím tu několik jednoduchých her, kterými jsme se bavili jako děti. (Pravidla si upravte podle potřeb.) Jsou skvělé tím, že k nim moc rekvizit nepotřebujete. A pokud se chcete podělit o nápad, jak děti zabavit, napište nám do zprávy. Rádi vaše inspirace zveřejníme.

✅ NEBE, ZEMĚ, NOS
Sedíte na zemi v kruhu. Předříkávač řekne třeba Nebe a ukáže rukou nahoru. Všichni musí ukázat rukou nahoru. Když řekne Země, všichni ukážou dolů. Když Nos, ukážou všichni na svůj nos. Předříkávač diktuje, jak ho zrovna napadne. Může říct jedno slovo za sebou i několikrát. Vtip je ale v tom, že hráče může i plést. Řekne třeba Nos a ukáže nahoru. Hráči ale musí ukázat na nos, protože řekl Nos. Kdo se nechá splést, získává trestný bod.

✅ SULTÁN
Role Sultána je adekvátní jeho postavení. Řekne třeba: Dnes nemám chuť na nic, kde je "A". Hráči postupně Sultánovi nabízejí potraviny nebo jídla, kde není zastoupená samohláska a. Například cibule, knedlík, citrón, jitrnice, mrkev apod. Trestný bod získá ten, kdo se splete, nebo do tří vteřin už nevymyslí žádné jídlo. Sultán pak rozhoduje dál. Kupříkladu: Dnes neobleču nic, kde je "S", Dnes nepojedu do města, kde je "P" a podobně.

✅ NAJDI BUDÍK
Jednoduchá hra. Někdo schová v místnosti budík (který tiká) a hráč ho musí se zavázanýma očima co nejrychleji najít podle tikání. Měří se čas.

✅ NA SHERLOCKA
1. varianta: Na stůl rozmístíme asi dvacítku různých věcí. Hráči si je bez dotýkání prohlížejí deset vteřin a pak jdou za dveře. Z věcí jednu odebereme. Ten, kdo přijde na to, která na stole chybí, vyhrává.
2. varianta: Hráči si prohlížejí deset vteřin místnost. Odejdou za dveře a my něco v místnosti změníme. (Dáme jinam vázu, vyměníme obrazy, odšoupneme židli....).
3. varianta: Hráči mají zavázané oči. Hádají, co zločinec právě dělá. Roztrhneme papír a zeptáme se, Co jsem udělal? (Střihneme nůžkami, zapálíme sirku, zašoupneme šuplík, cinkneme lžičkou o talíř....)

✅ OŽIVLÁ SOCHA
Postavíte se do pózy sochy. Jeden z hráčů si sochy chvíli prohlíží a pak jde za dveře. Některá ze soch něco změní - otočí dlaň k zemi, otevře pusu, nahne hlavu, pokrčí nohu a podobně. Hráč, který byl za dveřmi, musí poznat, která ze soch se pohnula.

✅ FOUKACÍ FOTBAL
Jednoduchá hra, kdy proti sobě sedí u stolu dva nebo více hráčů. Doprostřed se vloží papírová kulička a hráči začnou foukat tak, aby dostali kuličku na stranu soupeře. Nikdo se nesmí držet desky stolu, ani na ní pokládat hlavu. Pokud kulička na soupeřově straně spadne dolů, padl gól.