U japonského malování se uvolníte podobně, jako při józe

04.09.2019

Japonské malování je o prožívání každého tahu. Stejně, jako v józe, kdy se soustředíte na pohyb a vnímáte jen své tělo, svůj dech. Lehce, otevření sami sobě, bez rušivých průniků vnějšího svět(l)a.

Nejenom samotná tvorba, ale také vstřebávání dojmů z obrazu vytvořeného technikou japonského malování vám dopřeje odlehčení usazených tonáží starostí, všednosti a problémů. Prosvětlí okamžik a povýší ho na moment blaženosti, ve které se cítíte, jako u horského pramene v horkém létě...

V Seumeho kapli v Teplicích se z jednoho takového pramene můžete napít. Výstava Japonské malování nabízí ukázku z tvorby účastnic workshopů lektorky Radky Müllerové. Světlo světa spatřila vydařená expozice za podpory Pedagogicko-psychologické poradny v Teplicích a Regionální knihovny Teplice. Záštitu nad výstavou převzal velvyslanec Japonska v ČR Kaoru Shimazaki.

Nebudu se brodit vodami, které neznám. Poprosila jsem proto o krátký rozhovor Radku Müllerovou.

Radka Müllerová

Kde jste se techniku japonského malování naučila?

Já jsem v Japonsku žila s manželem celkem šest let. Při druhém pobytu s dětmi, kdy jsme tam žili čtyři roky, jsem se chtěla naučit kaligrafii, psaní z japonských znaků. K tomu je ale předpoklad umět japonsky, na což jsem neměla trpělivost. Našla jsem si tedy učitelku japonského malování. V Japonsku jsem pak intenzivně malovala a postupně i vystavovala na prestižních výstavách. Oni tam vystavují anonymně a anonymně se práce na výstavu také přijímají. Bylo zajímavé, že mě, jako cizinku, mezi sebe přijali. Takže jsem vystavovala v Tokiu, Ósace, Kjótu a v dalších městech.

Jak dlouho trvá kurz japonského malování?

Kurzy jsou jednou měsíčně. Scházíme se dopoledne na tři až pět hodin. Většinou jsou to středy nebo soboty. (Pro získání bližších informací použijte emailový kontakt: tomodachi@volny.cz )

Jak jste uvedla na vernisáži, kurzy jsou certifikované. Jeho absolventi tedy získají certifikát. Kromě umělecké tvorby mají možnost i dalšího uplatnění?

Kurzy jsou cílené hlavně na pedagogické pracovníky. Konkrétně na učitele výtvarné výchovy, aby si rozšířili pole působení a osvojili si další tvůrčí techniky, které se jim snažím předávat. Je zajímavé, že kurzy nenavštěvují jen učitelky, ale také ženy, které si potřebují oddychnout, relaxovat a vyzkoušet si něco úplně nového.

Takže určitá forma sebereflexe, seberealizace?

Ano. Ony nejdou na kurz s tím, že si namalují obraz, ale že si vyzkoušejí pohyb těla, dechová cvičení. Ono totiž japonské malování není jenom o tom, že vznikne obraz, ale jde hlavně o to, co u malování prožíváte. A to je myslím na malbách hodně vidět. Stačí jeden tah, na který se intenzivně soustředíte a provedete ho správně, jak se má... Třeba jako když se cvičí jóga.

Máte na výstavě zastoupené i dvě výšivky sashiko s ženskými akty. Jak na nahotu nahlížejí Japonci?

Oni s tím nemají problém. S nahotou jako takovou. Naopak, v případě uvedených obrazů výšivkou sashiko ocenili, jak jsem použila tradiční japonské vzory a jak jsem do nich zakomponovala Japonky svlečené z kimon.

Výšivky Radky Müllerové

Zmínila jste při vernisáži veřejný workshop, kdy a kde se bude konat?

Pro všechny zájemce o japonské malování pořádám veřejný workshop, který se koná v sobotu 14. září před Seumeho kaplí v Teplicích a začíná ve 14 hodin. Co si zájemci namalují, to si s sebou odnesou a workshop je zdarma.  -ina-

VYSTAVUJÍ:

Radka Müllerová, Alena Plevová, Brigita Prachařová, Dana Müllerová, Irena Státníková, Jana Tuhá, Kateřina Rathová, Kristina Guillibetová, Lenka Jenšovská, Lenka Táborská, Martina Nováková, Monika Jelínková a Veronika Havlová.

INFORMACE:

Výstavu můžete navštívit v Seumeho kapli, Lipová ulice, Teplice (naproti regionální knihovně) do 21. září, vždy od úterý do soboty, v době od 14 do 17 hodin.