Bývalé dubské koupaliště napájí voda z hor

04.08.2019

Sociálními sítěmi prosakují informace o iniciativách, které chtějí vrátit zašlou slávu a funkčnost přírodnímu koupališti na konci Dubí ve směru na Cínovec. Ano, jde přesně o tu nádrž, v níž před lety skončilo svoji pouť několik plně naložených kaminonů.

Kamiony sem už sice nepadají, ale koupání se nedoporučuje...

Nevím, jestli se tím chlubit, ale dobu slávy dubského koupaliště nad konečnou pamatuju. Rádi jsme tam jako děti a puberťáci jezdili. Voda tu byla sice studená, protože sem proudí z hor Dubským potokem, ale zase tu nezaclánělo tolik lidí jako třeba na nebožce Zámecké nebo Angeru. Tři dřevěné kabinky na převlékání, pískoviště pro děti, les, zatravněná plocha, příjemný stín pod košatým dubem, který už to má dávno za sebou a u přepadu vody z nádrže lávka na skákání. Vládl tady úžasný klid a pohoda.

Nádrž zásobuje tahle průzračná voda z hor.

Zákaz koupání přišel v době, kdy to šipkou do rybníka vzalo v poměrně krátkém časovém sledu několik kamionů. Vzpomínám, jak jsme sem ještě za časů výroby novin horkou sazbou vyjížděli několikrát s fotografem. Kromě utopeného kamionu jsme obvykle našli i spoustu lidí, kteří si přijeli s vozíky nalovit vyplavené zboží. (Aby se nezničilo a nepřišlo tak ouplně nazmar.) Zvlášť velké oblibě se tehdy těšily deodoranty. 

Vlézt do vody je možné z kraje od lesa. V hloubce je džungle vodních rostlin. 

Když koupání v nádrži zakázali, dno, jako utržené ze řetězu, zarostlo. Snad aby si to nikdo zase nerozmyslel. Z nádrže se pozvolna stal pěkně zdivočelý rybník. V jednu dobu na něm dokonce rozkvétaly nádherné lekníny. Dnes se v tom podvodním pralese mydlí kapři se pstruhy hlava nehlava. Což je mimochodem docela velká rarita. 

Otázka zní, co vy na to? Myslíte, že by město mělo investovat do obnovy dubského lesního koupaliště nad bývalou Geoindustrií? Nebo by šlo o vyhozené peníze?    -ina-