Malá Zámecká galerie Teplice

16.04.2019

Mezi pořízením obou fotografií uběhlo 45 let.

Na té první, z roku 1974, je Malá Zámecká galerie ještě v době, kdy při vernisážích praskala ve švech. Pořádaly se v ní úžasné výstavy. Jako holka jsem tam moc ráda chodila, už kvůli neopakovatelné atmoféře, kdy budova galerie svým rohem, vysunutým směrem k Zámeckému parku, do sebe vtahovala energii paprskovitě rozmístěných památek kolem.

Na druhém snímku, vyfoceném koncem minulého týdne, je to, co z Malé Zámecké galerie zbylo. To, co možná ještě před pár lety řvalo o záchranu a dnes už jen rezignovaně čeká, jaká nadělení ještě osud přinese. Energie a atmosféra fuč. Zbyl jen smutek.

Budova, postavená v roce 1870 podle letopočtu na štítu, který už zmizel, patří pražské společnosti Nord Real Estate s.r.o. Když se podíváte na jména společníků (viz. třetí snímek), dojde vám, odkud pramení nezájem o tak úžasnou budovu.

A trochu sarkasmu do závěrečného, nahořsklého epitafu. Pokud si do vyhledávače zadáte Malá Zámecká galerie Teplice, vyskočí na vás konzumem živené OC Galerie v desítkách podbízivých a hravých variacích... 😉