Bude Masopust v Teplicích Masopustem?

11.03.2019

Teplice zahájí tradici Masopustu!

Ta zpráva mě potěšila. Pět let jsem žila v jižních Čechách, kde má tenhle svátek dlouhou tradici. Pracovala jsem v Milevsku a to je známé svými masopustními oslavami daleko za hranicemi republiky. Masopustem tu lidé žijí měsíc před jeho konáním, kdy připravují masky a mapu stanovišť. Dokonce tu vzniklo muzeum masopustních masek. Přiznám se, že jsem skutečný Masopust zažila na vlastní kůži vlastně až tam.

Jsem rodačka z Teplic a žiju na Teplicku. Masopusty se tu nepořádaly. Konaly se jen sporadicky v některých obcích kolem. Díky přístupu samospráv se tahle pěkná česká tradice začíná vracet i k nám na sever. Mám radost, že se obce snaží udržovat její charakteristickou podobu, s průvodem masek jako hlavní událostí oslav. V čele průvodu, který se vydá z návsi nebo od radnice a prochází celou obcí, chodívá Bakchus, Bůh vína.

Průvod jde dům od domu. U každého lidé zatančí, zazpívají a hospodář tanečníky pohostí něčím pro zahřátí a nějakou zabíjačkovou dobrotou. Večer končí Masopust veselicí v hostinci. Tak, jak to slavili odpradávna naši předkové a jak jsme to mohli vidět naposledy třeba v Proboštově nebo v Háji u Duchcova.

V Teplicích se dočkáme Masopustu letos poprvé, 17. března. Sice je to mimo masopustní termín, který připadá na dobu od Tří králů do Popeleční středy - a ta už je za námi, ale buďme rádi, že se Masopust uskuteční. Organizace prvního ročníku se ujalo Divadlo V Pytli Petra Stolaře. Vím, že jejich akce mívají úspěch. A právě proto mě na jejich pozvánce zarazilo několik věcí.

Hlavní gró Masopustu, kterým je v téhle tradici průvod masek a veselice, je tu upozaděn. Jsou vypíchnuty oživené prohlídky teplického zámku. Pravda, s dějem! Panstvo se chystá na večerní karneval... Kdo neví, která bije, tomu nejspíš nedojde, co za akci se vlastně chystá.

Není se pak proč divit kolegyni z nejmenovaného týdeníku, která ve svém článku, zvoucím na první teplický Masopust, vypíchla: "První "Teplický masopust s Divadlem V Pytli" je za dveřmi. Uskuteční se 17. března od 13:00 do 16:00 hodin v prostorách teplického zámku...."

???

No, nazdar!

Skutečný Masopust má do představení mladých mužů a sličných dam v dobových kostýmech v prostorách zámku hodně daleko. Avizované oživené prohlídky jsou jen součástí Masopustu. Kolegyně tak jen potvrdila moji teorii o tom, že je pozvánka napsaná nešťastným způsobem. Ostatně, posuďte sami:

Pozvánka na Masopust Divadla V Pytli

"Čekají vás v době od 13 do 16 hodin oživené prohlídky zámeckých prostor s panstvem, které se chystá na večerní karneval a obohatí masopust na Zámeckém náměstí, který bude zakončen průvodem masek. Přijďte zažít pohádkovou atmosféru. Rezervace a prodej časových vstupenek probíhá v recepci teplického muzea. Vstupné je 50 korun."

No, doufejme, že nesrovnalosti smete nakonec pořádný masopustní šrumec a vše dobře dopadne. Přála bych prvnímu ročníku teplického Masopustu, aby uvízl hluboko v duších Tepličanů jako úžasný zážitek. Ostatně, Masopust je vždycky o lidech. Takže jaký si Masopust uděláme, takový ho budeme mít.   -ina-

Použity fotografie z Milevského Masopustu 2010. Autor: Ilona Kaulfuss

Pro zajímavost mrkněte na stránky věnované Masopustu s názvem Milevské Maškary.