Petr Matyáš a jeho malování světlem

27.05.2019

Už jste se byli podívat?
(Ještě několik snímků z vernisáže a připomenutí výstavy v Pedagogicko-psychologické poradně v Lipové ulici.)

Petr Matyáš o sobě napsal: Ze špatných malířů se stávají dobří fotografové.

Domnívám se, že je to trochu jinak. Štětce za fotoaparát vymění malíři tehdy, když zjistí, že svůj vnitřní pocit a dojmy potřebují vyjádřit hned. Nečekat, až se k výpovědi prokoušou tvůrčím procesem. Fotografie je relativně časově nenáročná záležitost. A když si s výslednou kompozicí autor ještě pohraje, fušuje tak jako tak výtvarníkům do řemesla.

Petr Matyáš se vydal cestou černobílých a později barevných snímků. V rámci své vášně se vrhl i na studium výtvarné fotografie. V současné době můžete jeho práce vidět na chodbě Pedagogicko-psychologické poradny v Lipové ulici v Teplicích. Výstavu nazval Odrazy světla a příhodnější název by nejspíš nenapadl ani dobře placeného copywritera. Světlo má v případě Petra Matyáše totiž exkluzivitu na hlavní roli. Ostatně, jak autor při vernisáži prohlásil: Je jedno, jestli je obraz malovaný štětcem nebo světlem. Důležité je, jak na nás působí.

Světlo ve snímcích Petra Matyáše dokáže deformovat tvary, dodat atmosféře snímků napětí, svléknout tmu a zbrousit hrany chladných materiálů. Autor ho zachycuje v různých podobách a intenzitách dopadu. Od zapadajícího slunce a odlesků paprsků na hladině jezera nebo na povrchu silnice, až ke hře s detaily. Častými motivy Matyášových snímků jsou také geometrické tvary, které ve spojení se stínohrou a posílené rytmem opakování dávají kompozici přitažlivý rozměr.

Výstavu posuďte sami. Fotografie Petra Matyáše budou na chodbě PPP v Lipové ulici do konce června.   -ina-