Šafránkovu pivní sbírku zavinila plynofikace

09.09.2019

Ženskými smýká móda, o vaření dokážou mluvit hodiny, stejně tak o kosmetice, zahrádce nebo o výchově dětí. A pán tvorstva? Jeho obzor zájmu bývá často ohraničený jedinou modlou, ke které bez ustání vzhlíží - pivem. Upřímně, myslím, že v zemi chmele a stále ještě nejlepšího piva to je přirozený, genetikou podpořený interes.

V Poppelově výstavní síni duchcovského muzea je momentálně pro pivní fajnšmekry nebe na zemi. Velká pivní výstava ze sbírek Miroslava Šafránka z Duchcova představuje pivní etikety, tácky, sklenice, soudky, plechovky, reklamní předměty a já nevím co ještě. Prostě cokoli, co se o pivo třeba jen otřelo. Mnozí z návštěvníků tu s nadšením zjistí, že zdaleka neochutnali všechno a odcházet budou s myšlenkou, že před nimi leží ještě pořádný kus práce. 

MIROSLAV ŠAFRÁNEK je trochu jako Bourboňan z knihy Zelňačka od Falleta. Bodrý, otevřený, radost si povídat...

Miroslav Šafránek. Foto: Tomáš Marhoul

Kdy jste zjistil, že jste předurčený k vytvoření pivní sbírky?

To bylo už někdy v roce devadesát, když se tu dělala plynofikace.

Plynofikace????

No ano. Zůstaly mi v baráku čtyři sklepy volný. Po kotli, uhlí... Tak jsem z nich udělal prostor pro posezení s přáteli. A začaly se kupit pivní láhve, plechovky, soudky a mně to bylo líto vyhazovat. Tak jsem začal sbírat etikety a prakticky všechno, co šlo.

Kolik jste z toho množství ochutnal?

No, řekněme, devadesát procent z toho, co je v muzeu vystaveného. Jo a ty neotevřený plechovky, aby to někoho náhodou nelákalo, ty jsou už taky vypitý. Když si chcete dát plechovku do sbírky, musíte jí otevřít opatrně. To se dospodu navrtají dvě dírky, pivo se vypije a plechovka vypadá jako netknutá.

Kde získáváte nové kousky?

Pokaždé, když někam jedu, tak se zajímám, jestli je v tom místě pivovar. Zajdu tam a poprosím o nějaké reklamní předměty, etikety, tácky a podobně. Kdybych to měl kupovat, byl by to hodně drahý koníček. On jeden tácek přijde na dvacku a já jich mám stovky. Nedávno jsem si přivezl od známého oblastního ředitele Třeboňského Regenta pár věcí. A teď naposledy jsem byl na dočesné v Žatci, odkud mám další úlovky. 

Jinak jezdím na sběratelské burzy, například v Hradební v Ústí jsou dvakrát do roka. Nakoupím a taky vyměňuju. Včera mi kamarád přivezl z Bulharska naše pivo Zubr. U nás je na láhvi napsáno jenom Zubr a pivo, které se expeduje do Bulharska, má na etiketě navíc i fotografii skutečného zubra. Vypadá to dobře. Jako u slovenského piva, kde jsou na etiketách ženský. To je pak potěšení i pro oko.

Jaké máte nejvzácnější exponáty?

Třeba ze Spojených arabských emirátů. Kamarád tam potřeboval speciální oblek, tak jsem mu dal jeden, co fasujeme na šachtě. A dostal jsem pivo. Další je třeba z Indie. Řadu věcí do sbírky dostávám z Kanady, kde máme příbuzný. Mimochodem, v Kanadě nemají na sklenicích rysku. Pivo točí až úplně nahoru a pěna se seřezává nožem. Oni to pak pijí bez pěny.

Podlehl některý z potomků stejné sběratelské vášni?

Těžko. Mám dvě dcery, 28 a 21 let. Ani u jedné se zatím nic takového neprojevilo. A myslím si, že už ani neprojeví. Ta starší navíc zůstala po studiích v Praze, tak je už i z mého dohledu a vlivu. 😊

____________________________

Výstavu v duchcovském muzeu můžete navštívit do konce září.   -ina-