Štola Starý Martin 

29.04.2019

Výprava do Štoly starého Martina v Krupce, kde se těžíval cín, vaše děti určitě nudit nebude. Jen pozor na to, že spodní věková hranice pro vstup do štoly je 5 let. Našeho prďolu tam vloni v zimě nepustili, protože měl teprve tři roky. Rudný důl Starý Martin je spolu s pozůstatky dědičné štoly Dürrholz vedený od roku 2015 na seznamu kulturních památek a nabízí návštěvníkům porci tajemna i poznání.

Čekali jsme v teple auta, až otevřou.

Na prohlídku, která trvá 45 minut, je třeba se dobře obléct a vzít si pevné boty. Trasa je dlouhá 1 kilometr tam i zpátky a malé děti ji mohou absolvovat pouze v doprovodu rodičů. Každý návštěvník dostane u pokladny ochrannou přilbu, kterou nesmí sundat z hlavy a po absolvování prohlídky ji vrátí.

Do štoly vás nepustí s děmi mladšími 5 let. (Foto: archiv města)

Kdysi dosahoval důlní revír, k němuž štola patří, až pod Komáří vížku. Štola Starý Martin propojuje hornický revír Steinknochen nedaleko Horní Krupky s revírem Komáří Vížka. Dá se říct, že je kopec pěkně provrtaný štolami. Starý Martin obsahuje nejdelší cínoveckou růdní žílu v Čechách. Byla nazvaná Lukáš a měří úctyhodné dva kilometry.

Děti se zabaví i prohlídkou vystavené důlní techniky.

Štolu najdete v Horní Krupce, hned u silnice ve směru na Komáří Vížku, po pravé straně. Nemůžete jí minout. Možná vás bude zajímat, že kousek od vchodu do štoly je i vstup do středověké dědičné štoly Dürrholz. Našli byste ho naproti v lese, zhruba padesát metrů vlevo od silnice na Komárku, ale dnes už je stejně zasypaný.

Po prohlídce štoly si můžete na prostranství, které je přes silnici naproti vchodu do štoly, s dětmi prohlédnout staré důlní zařízení a stroje používané při těžbě cínu. Nevím, jak budou reagovat vaše ratolesti, ale náš malý průzkumník se do těch starých mašin a strojů zamiloval. Jediné, co nám pomohlo dostat ho po téměř hodině odtud, byl příslib dobrého oběda a té největší porce zmrzliny na světě. 😊

Ještě pozor na to, že se od 1. května prohlídkové časy ve štole mění. Prohlídky se konají denně, od pondělí do neděle a začínají v časech: 9.30; 10.30; 11.30; 13.00; 14.00; 15.00 a poslední je v 16.00 hodin.   -ina-

Použili jsme primitivní pábítka, abychom vnoučka odlákali. Oběd a porci zmrzliny.

VSTUPNÉ:

Dospělí: 70 Kč

Děti od 5 do 15 let: 30 Kč

Důchodci od 60 let a studenti do 20 let: 50 Kč

Školní výprava: 25 Kč / osoba, tj. děti a studenti do 20 let (pedagogický doprovod hradí plné vstupné)

Kolektiv (15-20 osob): 1000 Kč

Fotografování: 50 Kč; videonahrávka: 100 Kč.

Zdroj: web města, Wikipedie