Komentář: Tradice nebo estráda?

23.03.2019

Vynášení Morany je krásná tradice. Pamatuji si, jak jsem záviděla spolužačce na základce, když šla vynášet Moranu se svým PO. Prosila jsem jejího vedoucího, jestli můžu s nimi. Prohlédl si mě a řekl: "Vstup do pionýra a pak s tím nemám problém."

Jenomže táta by mě přetrhl.

Kdybych se doma objevila s vypnutou hrudí, pohledem směřujícím ke světlé budoucnosti a s rudým šátkem kolem krku, chytila bych nejspíš jednu hned ve dveřích a druhou o futro, pokud by tátu dřív netrefil šlak.

Tak jako tak pionýrským oddílům tuhle tradici brzy zatrhli, neb se nějak míjela s ideologií mířenou do řad pracujícího lidu nebo co. A pak už jsem studovala, vrkala s chlapci na diskotékách, toužila vypadnout od našich, vdala se a měla jiné myšlenky než na lidové tradice.

Znovu jsem se s vynášením Morany setkala až při pětiletém pobytu v jižních Čechách. Tady si tuhle tradici nenechali vzít a patří ke koloritu tamního života stejně, jako jejich skvělé masopusty, hasičské soutěže, vepřové hody, odemykání řek, neckyády a spousta dalších akcí.

Potěšilo mě postupné vracení tradic i na náš tvrdý sever. Jako třeba teplický Masopust. Nebo teď naposledy Vynášení Morany a vítání jara v Dubí, Bystřici, které se konalo ve čtvrtek 21. března. Akce to byla báječná a už se o ní psalo na E-teplicku. Neodpustím si ale v souvislosti s ní několik výtek.

Aktivní udržování tradice totiž není o divadle, kam přijdeme a necháme se bavit. Tradice jsou od toho, abychom se aktivně duševně i fyzicky napojili na význam každého zvyku s lidmi, se kterými žijeme v jedné obci. Udržování tradic má zkrátit cesty od člověka k člověku. Zvětšovat prostor pro vzájemné porozumění a život v místě, kterému říkáme domov.

Na jihu Čech příprava podobné akce trvá i několik týdnů. Rozdělí se úkoly. Někdo má na starost pohoštění, jiný program pro děti, další organizační zabezpečení, výrobu Morany, rekvizit, plánování trasy a podobně. Lidé v obci zdobí okna a dohadují se, kdo bude hlavní vítač jara a pronese řeč před upálením Morany. Tradice je tu o sounáležitosti a prestiži.

Pálení Morany bývá na jihu Čech většinou čestným úkolem pro starostu... 

Program si vytvářejí místní sami. 

Předhánějí se s přespoláky, kdo bude mít ten letošní lepší a nápaditější. Samozřejmě, že se podobných akcí zúčastňují i členové místních samospráv. Je to přece i o nich, nebo snad ne?

Kdo byl na Vynášení Morany v Bystřici, ví své. Protagonisté Divadla v Pytli jsou profesionálové a neúnavný Petr Stolař je úžasný bavič. Akce byla parádní. Bohužel místní ruku k dílu, až na nějaké výjimky, nepřiložili. V podstatě šlo o estrádu, kterou lidem zaplatilo město. 

Proč? 

Protože se místní zřejmě nedokáží domluvit na zorganizování jedné akce. Nejsou schopní u piva probrat co je potřeba, co kdo udělá a kdo to bude celé kočírovat. Klidně si nechají naservírovat akci na klíč ve všední den v 15 hodin, kdy se jí z dospělých nemůže pomalu nikdo zúčastnit. A nemají ambice něco měnit.

To už vážně budou tradice jen o tom, že lidi budou dřepět a čekat, až je někdo přijede pobavit?   -ina-