Sbíráte turistické známky?

06.03.2019

Jaro je pomalu tady a já připravuju věci na pěší výlety. Nepíšu túry, protože nejsem z těch, co by mermomocí museli ujít 80 kilometrů na jeden zátah, v cíli padli pod batoh a z cesty si pamatovali jen to, že se střídal štěrk s jehličím. Většinou si vyberu místo, kde jsem ještě nebyla (a těch je jenom na Teplicku mraky!), najdu tam vznešenější cíl než je restaurace a nějak už se k němu dostanu. A když to v průběhu cesty otočím jinam, taky se nic se neděje. Důležitý je pro mě pocit volnosti a kochání se rozmanitostí krajiny, která je tím nejvstřícnějším hostitelem na Zemi.

Jestliže taky rádi výletujete, zeptám se, sbíráte turistické známky?

Jsou to ty dřevěné kulaté plakety s vypalovaným motivem turisticky atraktivního místa. Řada známek je číslovaná podle linie hor, řek, mapuje hrady, zámky, rozhledny, historické části měst, památky, zoologické zahrady a další. Zkrátka ty vznešenější cíle, než jsou restaurace. Ovšem ani ony nemusejí být výjimkou a pokud je k tomu pádný důvod, mohou se na známce objevit taky.

Turistické známky jsou spojenou nádobou s mapami. Každá známka - ke konci září loňského roku jich bylo v Čechách 2517, značí jedno turisticky významné místo. Potvrzuje, že jste ho dosáhli a slouží jako pěkný suvenýr. Celý systém známek je neustále rozšiřován a o vzniku nových Turistických známkových míst hlasují sami jejich sběratelé. Každá známka má ještě samolepicí sestřičku - "Turistickou známečku", kterou si můžete lípnout do kroniky, deníku, na pohlednici, na kolo, nebo třeba na kovové hole pro nordic walking.

Pořízení turistické známky vám kapsu neprotrhne. Její cena se pohybuje od 35 do 40 korun. Jen některé, speciální, bývají trochu dražší. Koupíte je v informačních centrech a na pokladnách památkových objektů. Jako například v Informačním centru v Duchcově nebo v Teplicích, ale i na pokladně teplického muzea, duchcovského zámku a podobně. obrázek z Duchcova mimo jiné potvrzuje, že se vyrábějí i známky k různým výročím. Také to, že kromě známky můžete dostat do svého cestovatelského deníku krásné razítko. 

Známky vydává rýmařovská společnost Turistické známky od roku 1998. Na jejich stránkách se také můžete dozvědět mnohem více informací a třeba si i známky, které vám ve sbírce chybějí, nechat poslat. Na stránky se dostanete kliknutím na tlačítko.      -ina-