MÍSTA

Tohle nádherné Komunitní centrum otevřeli v sobotu v Kostomlatech pod Milešovkou. Podařilo se tak díky vedení obce a samozřejmě díky dotaci, na které má podle starostky Evy Krejskové největší zásluhu místostarosta Petr Martínek.

V Přítkově v pátek 13. září slavnostně odhalili novou Zvoničku Svaté rodiny. Vytvořili jí z jednoho kusu dubového kmene řezbáři Ondřej Drábek a Marcel Jeřábek. Podrobnosti si přečtete tady:

Až se budete toulat Hrobčickem, nezapomeňte navštívit Mirošovice. Ano, to je tam, kde se letos 10. srpna propadla část střechy zámečku, který stojí v dolní části návsi. Obec Hrobčice se snaží ve spolupráci s vlastníkem, spolkem Kampanila, sehnat potřebné dotace na opravy. Což ovšem vzhledem k rozsahu poškození objektu není jednoduché.

Stejně, jako věřící mají své kostely, já mám nádraží. Muškáty za okny, ticho, vůně karbolu a vrzání cvrčků v trávě u kolejiště - dokázala bych se touhle modlitbou ládovat hodiny.

Sociálními sítěmi prosakují informace o iniciativách, které chtějí vrátit zašlou slávu a funkčnost přírodnímu koupališti na konci Dubí ve směru na Cínovec. Ano, jde přesně o tu nádrž, v níž před lety skončilo svoji pouť několik plně naložených kaminonů.

V Teplicích zmizela řada domů, které jsou dnes už jen ve vizuální zásuvce mojí paměti. Například domy v Dlouhé a Zelené ulici, kudy jsem chodívala z tréninků gymnastiky s Klárou, která mě nutila zvonit na zvonky a potom zdrhnout. (Fakt jsem se tomu bránila.) V prach se obrátil rodinný dům mé pubertální lásky v jedné půvabné uličce starých Trnovan....

Vztah lidí k obci, městu, kde žijí, poznáte mimo jiné i podle toho, jak se starají o historické objekty, které dotváří genius loci místa. Vedení obce Ohníč se v zájmu zachování jedné z místních památek rozhodlo požádat o státní dotaci a s její pomocí vzkřísit kapli Panny Marie v Dolánkách u bývalého mlýna. Vpravdě, jednalo se o poměrně husarský...

Historií ušmouraný snímek jezírka na Písečném vrchu, který poletoval po internetu, jsem si půjčila pro vnučku Zuzku. Včera ji totiž rozesmálo, když jsem vyprávěla, jak jsme se chodívali na Písečák koupat.
Vytřeštila oči, div jí nespadly nalepené řasy a pískla: Cože??? Do tý louže?
Jenomže to tehdy žádná louže nebyla.

Znáte Morový sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí v Teplicích? Pokud jste Tepličtí, pak je to přímo povinnost a neznalost naopak pěkná ostuda. Dominantu západní části náměstí nejde totiž přehlédnout. Jedná se o jedno z nejkrásnějších děl barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, který je například podepsaný i pod unikátní výzdobou...