TIPY NA VÝLETY

Mstišovská obora je smutným svědkem toho, jak je možné poslat dobrou věc do kytek. Jsem proto ráda, že se do věci vloží město se společností Lesy ČR a ze současného panoptika, kde zvířata očividně radost ze života nemají, chtějí vytvořit něco podobného Wildparku v Geisingu.

Kotelní jezírko nad Unčínem je příjemné, romantické místo uprostřed divočiny, ideální cíl půldenního výletu. Vytvořilo se jako vodní oko na dně kruhového propadu karové deprese (více info na konci článku). Na jeho březích jsou vybudovaná odpočinková místa. Je tu několik laviček a zastřešené molo s posezením. V tomto období končícího léta jsme...

Dnešní doba je fofr. Po škole nasednete na rychlík, kterým profrčíte manželstvím, zaměstnáním, různými vzlety a pády. Jednou se pak nestihnete ani ohlédnout a zjistíte, že je konec. Aniž byste si tu cestu pořádně užili.

Když se jeden ze švarných jinochů, s nimiž se v pubertě zahazovala má dcera, zeptal: "Mikulov? A kde to je?", měl velký problém. Se mnou. Být z Teplic a neznat Mikulov???? To je jako kdyby řezník nevěděl, co jsou plíčky.

Duchcovský zámek je úžasný historický objekt, spjatý s osobností Giacoma Casanovy a usazený v centru města, které obtéká hlučná současnost. Trochu strádá na vahách priorit a potřeboval by například nový kabát jako sůl. Přesto stále láká milovníky nostalgie, historie, i rekordmany, kteří si jeho návštěvu odfajfkují ve svém dlouhém seznamu památek.

Na stezku skřítka Hrobčíka v Hrobčicích jsme se vydali poprvé s tříletým Honzuldou v roce 2018. Okamžitě nás nadchla tak, že už jsme ji prošli dvakrát a chystáme se zase v nejbližší době. Nejenom, že z ní byl vnuk unešený, prakticky nás nepotřeboval a nevěděl samým nadšením, k čemu se dřív rozeběhnout, ale cesta tu poskytuje úžasný zážitek i...

Ve čtvrtek 9. května 2019, kdy máj, ten pomatený měsíc plný lásky a vzdechů nevěděl, jestli má rozsvítit slunce, nebo spustit vichr a lijavec, otevřel Český svaz ochránců přírody Naučnou stezku na Supí vrch ve Lbíně u Bžan. Se slávou, která odpovídala dopolední hodině všedního dne a bláznivému počasí.

Lanová dvousedačková dráha z Bohosudova na Komáří hůrku byla zprovozněná v roce 1952 a jde tak o nejstarší visutou dráhu v republice. Současně je nejdelší lanovkou bez mezistanice ve východní Evropě. V roce 2013 byla zapsaná na seznam kulturních památek ČR. Informace o jízdném, délce lanové dráhy a další zajímavosti najdete dole na této stránce.

Výprava do Štoly starého Martina v Krupce, kde se těžíval cín, vaše děti určitě nudit nebude. Jen pozor na to, že spodní věková hranice pro vstup do štoly je 5 let. Našeho prďolu tam vloni v zimě nepustili, protože měl teprve tři roky. Rudný důl Starý Martin je spolu s pozůstatky dědičné štoly Dürrholz vedený od roku 2015 na seznamu...

Bukovice jsou jednou z obcí, které spadají pod samosprávu Obecního úřadu Bžany. Mám tuhle malou vesničku moc ráda. Připomíná mi dva krásné ztřeštěné roky. Chodila jsem tu ve 13 a 14 letech do jezdeckého klubu. Každou sobotu a neděli budíček v půl páté, z Českobratrské pěšky na nádraží v Zámecké zahradě, odkud jsem jela motoráčkem do Hradiště. Z...