ZAJÍMAVOSTI

Dne 3. května si připomínáme Světový den svobody tisku a nezávislost médií. Svátek vyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 1993. Má být připomínkou 3. května 1991. Dne, kdy byla přijatá Windhoekská deklarace pro nezávislá, svobodná a pluralistická média v Africe a na celém světě. (Den svobody tisku se slaví i 20. dubna.)

Už staří Římané a Řekové přiřkli období kolem 1. máje kouzelnou moc pro zamilované. Svátek, který v tom období slavili, nazvali Floralia. Podle bohyně jara a plodnosti Flóry. Svátek začínal 28. dubna a končil 3. května.

A máme tu Velikonoce. Pamatuju, jak jsem je neměla ráda. Na Velikonoční pondělí se u nás scházeli kluci z celého okolí, aby mi na zadku udělali co největší jelita. Mamka je pokaždé zbaběle pustila do bytu, a ještě se tomu smála. Jako dítě jsem tenhle její podraz pokládala za nezměrnou křivdu.

Jaro je pomalu tady a já připravuju věci na pěší výlety. Nepíšu túry, protože nejsem z těch, co by mermomocí museli ujít 80 kilometrů na jeden zátah, v cíli padli pod batoh a z cesty si pamatovali jen to, že se střídal štěrk s jehličím. Většinou si vyberu místo, kde jsem ještě nebyla (a těch je jenom na Teplicku mraky!),...

Užijte si poslední den roku. Parádně a na plný pecky. S přiměřeným ohledem na to, že nejste na světě sami. Do prvního rána nového roku vám přeju bezbolestné probuzení. A když budete mít chvilku, přečtěte si, jak vznikla tradice PF.

Potřebu zaznamenávat čas měli lidé už od nepaměti. Vývoj kalendáře byl mnohdy náročným, ale také trochu napínavým dobrodružstvím.